Studenter / Elektrosektionen vid KTH
Bli mentee och få en mentor i arbetslivet
Mentorskapsprogrammet bygger broar mellan alumner och nuvarande studenter på civilingenjörsprogrammet i elektroteknik.
Som mentee får du inspiration, möjlighet till erfarenhetsutbyte och chansen att lära känna en yrkesverksam alumn – samtidigt som du har riktigt roligt.
Sista ansökningsdag: 9 september 2026
Det viktigaste
Programmet på en minut
Matchning
Du matchas med en alumn
Träffar
Ungefär en gång i månaden
Programperiod
Läsåret 2026–2027
Ansökan
Senast 9 september
Din mentor
Få perspektiv från någon som har varit där
Som mentee får du personlig kontakt med en yrkesverksam alumn som delar med sig av erfarenheter från studietiden och livet efter examen.
- Få råd kring karriärval och möjliga vägar efter studierna.
- Få hjälp att vässa ditt CV eller förbereda dig inför intervjuer.
- Lära dig mer om olika branscher, arbetsplatser och yrkesroller.
- Få en inblick i vardagen som ingenjör, till exempel genom ett arbetsplatsbesök.
- Ha ett bollplank i frågor om studier, arbetsliv och framtid.
Träffar och aktiviteter
Individuella möten och gemensamma aktiviteter
Ni träffas både individuellt och på aktiviteter som arrangeras för hela mentorskapsprogrammet, exempelvis mingel, pubkvällar och sittningar. Hur ofta ni ses bestämmer ni tillsammans, men förhoppningen är att ni träffas ungefär en gång i månaden.
Alumnigruppen arrangerar de gemensamma aktiviteterna och finns som stöd under hela programmet om frågor eller problem skulle uppstå.
Så går det till
Från ansökan till första träffen
01. Ansök
Fyll i formuläret och berätta kort om dig själv och varför du är intresserad av att bli mentee.
02. Matchning
Alumnigruppen matchar dig med en mentor utifrån intressen, ambitioner och bakgrund.
03. Kontakt
När matchningen är klar får du och din mentor varandras kontaktuppgifter och kan börja planera era träffar.
04. Gemensam start
Programmet inleds med mingel och middag i Elektros sektionslokal Tolvan i början av oktober. Exakt datum meddelas senare.
Praktisk information
Ett läsår med möjlighet att fortsätta
Mentorskapsprogrammet pågår under läsåret 2026–2027. När läsåret är slut finns möjlighet att fortsätta ytterligare ett år, antingen med samma mentor eller med en ny mentor.
Hur ofta ni träffas bestämmer ni tillsammans, men tanken är ungefär en gång i månaden.
Bra att veta: Vi kan inte garantera att alla sökande får en mentor. Det beror på intresset från alumnerna och på om vi kan hitta en passande matchning.
Vill du vara med?
Ansök som mentee och ta chansen att få inspiration, nya perspektiv och kontakt med arbetslivet.
Sista ansökningsdag är 9 september 2026.
Frågor? Kontakta oss på
alumni@elektrosektionen.se.



English
